Osmanlı Tarihinde “Gerileme Paradigması”nı Sorgulamak

Özellikle Milli Eğitim’deki tarih eğitiminde Osmanlı tarihi ele alınırken “beşli tasnif” ismi verilen bir dönemlendirme yapılır. Bu tasnife göre Osmanlı İmparatorluğu tarihsel olarak şu aşamaları yaşamıştır: Kuruluş, Yükselme, Duraklama, Gerileme ve Dağılma…

Oysa epeyce bir süredir farklı tarihçiler ve tarihyazım alanları “gerileme paradigması” diye isimlendirilebilecek bu yaklaşımı sorgulamaktadır. Bu yeni diyebileceğimiz yaklaşım aslında temel olarak şu soruyu sorar: Osmanlı İmparatorluğu özellikle 18. ve 19. yy.larda Batı tipi modernleşme için bir hayli çaba gösterirken ve bu konuda epey de mesafe katederken niçin bu dönem “gerileme, dağılma” şeklinde bir tasnife tabii tutulur?

İşte aşağıda linkini görebileceğiniz Mehmet Genç’in kaleme aldığı “Tarihimize Giydirilen Deli Gömleği: Osmanlı Tarihinde Dönemlendirme Meselesi” bu ve buna benzer soruları sorduğu gibi yanıtlarını da vermeye çalışıyor. Makale Mustafa Armağan’ın derlediği ve Timaş Yayınları tarafından yayımlanan, “Osmanlı Tarihini Yeniden Yazmak – Gerileme Paradigmasının Sonu” başlıklı kitapta bulunuyor.

Genç, Mehmet – Osmanlı Tarihinde Dönemlendirme Meselesi

Armağan, Mustafa (Haz.) - Osmanlı Tarihini Yeniden Yazmak, Gerileme Paradigmasının Sonu

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s