Büyük Millet Meclisi’nin (BMM) Açılışı ve Milli Mücadele’nin Silahlı Aşaması

İstanbul’da toplanan Osmanlı Mebuslar Meclisi’nin dağıtılmasının ardından Mustafa Kemal Paşa, Ankara’da yeni bir meclisin toplanması için çağrı yapmıştı. Bu çağrıyı yaparken kendisinin işi bir hayli zordu. Çünkü çağrıyı, Temsil Heyeti başkanı sıfatıyla yapmıştı ve normal şartlarda Temsil Heyeti başkanının böyle bir çağrı için yetkisi yoktu. Bu sorunlar “olağanüstü meclis” vurgusuyla atlatılmaya çalışıldı.

Toplanan yeni meclis, Osmanlı Mebuslar Meclisi’nin devamı gibi çalışıyordu. Öyle ki, BMM’nin ilk çıkardığı kanun, Osmanlı Mebuslar Meclisi’nin üzerinde çalıştığı, ama yasalaştıramadığı kanun tasarısı olan “Ağnam Resmi Kanunu” olmuştu. Bu ve başka kanıtlar bize iki meclis arasındaki organik bağları gösterir.

Aşağıda yer alan makale,  Büyük Millet Meclisi’nin açılışıyla (bu isimlendirmeyi kullanıyoruz, çünkü meclis ilk açıldığında, henüz Türkiye ismini kullanmıyordu ve BMM ismini alırken bile birçok tartışmaya sahne olmuştu) Milli Mücadele’nin silahlı aşamasının tamamlandığı dönemi irdelemektedir. Makale, TÜSİAD’ın çıkarılmasına destek olduğu Tarih (1839-1939) kitabının içinden seçilmiştir.

BMM’nin Açılışı ve Milli Mücadele’nin Silahlı Aşaması, Tarih Kitabı, TÜSİAD

IMG_20150307_100128

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s