1933: Darülfünun/Üniversite Reformu

Atilla Lök ve Bağış Erten Darülfünun/Üniversite Reformu’nu ele aldıkları aşağıdaki  makalelerinde hem yeni Cumhuriyet’in Osmanlı İmparatorluğu’ndan devraldıkları üniversiter sistemi bize anlatmakta hem de 1933’te gerçekleştirilen “Üniversite Reformu”nun tarihsel altyapısını bizle paylaşmaktalar. Böylece bizler bu makale sayesinde bir taraftan Türkiye’deki bugünkü üniversite yapısının köklerini anlayabiliyoruz. Diğer taraftan da 1933’te özellikle Almanya’da Hitler öndeliğindeki Nazi Partisi’nin baskıcı politikaları yüzünden artık mesleklerini icra edemeyen yabancı profesörlerin Türkiye’deki üniversitelerde kendilerine nasıl bir yer bulabildikleri hakkında fikir sahibi olabiliyoruz.

Burada dikkat edilmesi gereken bir nokta şudur: Dönemin hükümeti bir yandan Darülfünun’da (bugünkü İstanbul Üniversitesi’nde) tasfiyeye giderken, diğer yandan yurtdışındaki olumsuz koşullar yüzünden gelmek zorunda kalan yabancı hocalara kapılarını açmak zorunda kalıyordu. Dolayısıyla bu tutum, geleneksel “yabancı hocalara hoşgörülü davranıldı” yaklaşımı dışında bir kavrayışa ve sorgulamaya da vesile olabilir.

Ekteki makale İletişim Yayınları’ndan çıkan Modern Türkiye’de Siyasi Düşünce serisinin 3’üncü cildi olan ve cilt editörlüğünü Uygur Kocabaşoğlu’nun yaptığı “Modernleşme ve Batıcılık”tan alınmıştır.

Lök, Atilla & Erten, Bağış – 1933 Üniversite Reformu ve Yabancı Öğretim Üyeleri

Dölen, Emre - Türkiye Üniversite Tarihi, Cilt 3 (Darülfünun'dan Üniversiteye  Geçiş. Tasfiye ve Yeni Kadrolar)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s